اتنخاب زبان
تاريخ هاي مهم

آخرين مهلت ارسال مقالات:

12 ارديبهشت 1394

19 ارديبهشت 1394

آخرين مهلت پيشنهاد کارگاه:

9 خرداد 1394

31 تير ماه 1394

زمان اعلام نتايج:

10 مرداد 1394

مهلت ارسال نسخه نهايي مقاله:

24 مرداد 1394

29 مرداد 1394

مهلت ثبت نام مقالات پذيرفته شده:

29 مرداد 1394


جاذبه‌هاي گردشگري گيلان

در اين قسمت، گوشه‌اي از جاذبه هاي گردشگري استان سرسبز گيلان معرفي مي گردد.

بندر انزلي - تالاب انزلي

تالاب انزلي در ساحل جنوب غربي درياي خزر در بندر انزلي، در استان گيلان واقع شده است. در تالاب انزلي گونه‌هاي مختلفي از آبزيان و پرندگان زندگي مي کنند. همچنين نيلوفرهاي آبي (لاله تالابي) که در اين تالاب ميرويد بسيار معروف است. تالاب بين‌المللي انزلي از جمله زيباترين مناظر آبي منطقه است. مهمترين منبع تکثير توليد ماهيان خاوياري و استخواني درياي خزر است. تالاب انزلي از جمله تالاب‌هاي بين‌المللي ثبت شده ايران است.

mordab

رودبار – داماش – سوسن چلچراغ

داماش از روستاهاي ييلاقي دهستان جيرنده بخش عمارلو، شهرستان رودبار است. روستاي داماش رويشگاه گياه يگانه‌اي با نام سوسن چلچراغ است که تنها در اين روستا و منطقه لنکران جمهوري آذربايجان يافت مي‌شود. گل سوسن چلچراغ نخستين گياهي است که به عنوان ميراث ملي در ايران به ثبت رسيده است. از آنجا که شکوفه‌هاي اين گل با رنگ سفيد به صورت واژگون باز مي‌شوند نام سوسن چلچراغي به خود گرفته است.  

اسالم – جنگل اسالم 

جنگل اسالم از زيباترين مناطق کوهستاني و جنگلي ايران بشمار مي‌آيد که همواره دوستداران طبيعت را به سوي خود فرا مي‌خواند. مسير قديمي اسالم به خلخال يکي از مسيرهاي زيبا و بکر طبيعتگردي و جنگل نوردي است که از ساليان دور مردم خطه شمال از آن براي رفت و آمد به اردبيل استفاده مي‌کردند. 

asalem

فومن

● قلعه رود خان 

دژ قلعه رودخان يا قلعه حسامي نام قلعه‌اي تاريخي در ۲۰ کيلومتري جنوب غربي شهر فومن در استان گيلان است. برخي از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانيان و مقارن با حمله عرب ها به ايران دانسته‌اند. در دوره سلجوقيان اين قلعه تجديد بنا شده و از پايگاه هاي مبارزاتي اسماعيليان بوده است. لازم به ذکر است که در طول تاريخ قلعه رودخان، هيچ گاه دشمني به آن نفوذ نکرده و نتوانسته آن را فتح کند.

● ماسوله 

شهر ماسوله در جنوب غربي استان گيلان قرار دارد. ماسوله شامل وسعتي معادل يکصد هکتار منطقه تحت حفاظت ميراث فرهنگي و منابع طبيعي، يکي از خوش آب و هواترين مناطقي است که هر ساله پذيراي ده ها هزار گردشگر خواهد بود. شهر تاريخي و توريستي ماسوله به دليل داشتن معماري منحصر به فرد در جهان شناخته شده است. ماسوله با کوهستان‌هاي مرتفع، جنگل و ييلاقات سرسبز، از توريستي ترين مناطق شمال ايران با جلوه هاي طبيعي فراوان به ويژه در اواخر بهار و فصل تابستان است.

masoole

لاهيجان 

● شيطان کوه 

شيطان کوه کوهي است در شرق شهر لاهيجان ، استان گيلان منطقه اي سرسبز، ديدني و خوش آب و هوا که در هر چهار فصل سال يکي از دلپذيرترين مناطق گردشگري ايران محسوب مي شود . شيطان کوه در روزگاران گذشته به شاه نشين کوه  معروف بوده که برکه اي به عرض 200 متر و طول 70 متر در جلوي آن قرار داشت که براي ذخيره ي آب براي آبياري از آن استفاده مي شده است. امروزه اين برکه به درياچه اي مصنوعي بدل گشته، با جزيره اي در ميان و عمارت زيبا و کوچکي که در جزيره خودنمايي مي کند. برکه اي که در جلوي شاه نشين کوه قرار داشت، امروز به درياچه اي مصنوعي با نام استخر لاهيجان  تبديل شده است.

sheytan

● تالاب امير کلايه

“تالاب بين المللي امير کلايه” يکي ديگر از تالابهاي منحصر به فرد در گيلان است که در ناحيه شمالي لاهيجان واقع شده و در محل زمستان گذراني هزاران قطعه پرنده مهاجر از جمله قو، پليکان و ساير مرغابي سانان است. از ديگر زيبايي هاي طبيعي تالاب مي‌توان به نيلوفر آبي سفيد اشاره کرد که جلوه خاصي به آن بخشيده است.

در ۴۶كيلومتري شمال شهرستان لاهيجان و بين شهرهاي لنگرود و بندركياشهر واقع در شرق استان گيلان آبگيري طبيعي قرار دارد كه به دليل واقع شدن در روستاي اميركلايه به نام اين روستا خوانده مي‌شود. يکي از ويژگيهاي منحصر به فرد تالاب بين المللي امير کلايه لاهيجان در مقايسه با ديگر تالابهاي گيلان اين است که اين تالاب از معدود “محيط هاي تالابي آب شيرين” است که تنها در يک کيلومتري دريا قرار دارد.

لنگرود 

● ساحل چمخاله

يکي از عوامل معروفيت و زيبايي چمخاله رودخانه آن بوده که يکي از پرآب ترين رودهاي کشور است و عمق آن در بعضي از قسمتها به شش متر هم ميرسد و در زمان‌هاي نه چندان دور هم محل عبور و مرور کشتي‌هاي روسي و ايراني بوده است. 

● پل خشتي لنگرود

امروزه، از پل خشتي لنگرود که از آجر و ساروج ساخته شده است، بعنوان معروف‌ترين بناي تاريخي و نماد شهر لنگرود ياد مي شود. اين پل تاريخي بر روي رود خانه ساخته شده است. اين رودخانه از يکي از آبراه‌هاي سفيدرود سرازير مي شود و از مركز شهر لنگرود عبور ميکند و دو منطقه لنگرود به نام هاي «فشکالي محله» و «راه پشته» را به يکديگر متصل مي نمايد. در گويش گيلکي لنگرودي، به آن خَشته پٌل و خَشته پورد مي گويند.

khesht

ماسال و شاندرمن 

ماسال شهرستان ديدني در غرب استان گيلان است، شهرستاني که بيش از 70 هزار هکتار جنگل و مرتع دارد. ماسال دومين شهرستان مرتفع استان گيلان پس از رودبار است. 

رشت – خانه ي ميرزا کوچک خان جنگلي

ميرزا کوچک خان جنگلي، از مبارزان انقلاب مشروطه، در خانه‌اي متولد شد که اکنون به يکي از جاذبه‌هاي گردشگري مهم استان گيلان و خانه يکي از بزرگترين مشاهير ايران تبديل شده است. شهرداري رشت بعد از در اختيار گرفتن اين خانه طرح بازسازي آن را در دستور کار قرار مي‌دهد و بازسازي بناي فعلي خانه ميرزا کوچک در سال۱۳۸۱ به سبک معماري بومي آغاز مي‌شود. اين بنا به مساحت ۳۰۰ متر مربع شامل دو طبقه است که هر طبقه چهار اتاق، ايوان و دو پلکان در دو طرف خانه براي ورود به ايوان و اتاق‌هاي طبقه بالا دارد و در حال حاضر شهرداري رشت مالک اصلي آن است. طبقه پايين نمايشگاهي دائمي از کتب مربوط به تاريخ گيلان و نهضت جنگل را در خود جاي داده و طبقه بالا اتاق‌هاي محل زندگي خانواده استادسرايي مانند آنچه در قديم وجود داشته بازسازي شده است. در گوشه و کنار خانه هم روي ديوارها عکس‌ها و اسنادي از دوران مبارزات نهضت جنگل نصب شده است.

mirzakoochak

از کليه شرکت کنندگان در کنفرانس دعوت به عمل مي‌آيد تا از جاذبه‌هاي گردشگري استان، در حاشيه شرکت در کنفرانس بهره ببرند. 

ورود به سيستم


 ارسال مجدد ایمیل تایید؟

 آيا کلمه عبور خود را فراموش کرده ايد؟

 کاربر جدید هستید؟ ثبت نام کنید.

©2011 Ferdowsi University Of Mashhad.