اتنخاب زبان
تاريخ هاي مهم

آخرين مهلت ارسال مقالات:

12 ارديبهشت 1394

19 ارديبهشت 1394

آخرين مهلت پيشنهاد کارگاه:

9 خرداد 1394

31 تير ماه 1394

زمان اعلام نتايج:

10 مرداد 1394

مهلت ارسال نسخه نهايي مقاله:

24 مرداد 1394

29 مرداد 1394

مهلت ثبت نام مقالات پذيرفته شده:

29 مرداد 1394


مسابقه رمزگشايي از بدافزارهاي باجگير

بدافزار باجگير، اصطلاحي است که يکي دو سال است زياد مي‌شنويم. کدام شخص آشنا با رايانه است که خودش مبتلا به يک بدافزار باجگير نشده باشد يا کسي را که به چنين بلايي دچار شده باشد نشناسد! کساني که قرباني چنين بدافزاري شده‌اند طعم از دست دادن تمامي داده‌ها، عکس‌ها، خاطرات، پروژه‌ها، و پايان‌نامه‌هايشان را چشيده‌اند يا حداقل تا مرز اين اتفاق پيش رفته‌اند...

يک بدافزار باجگير کار خود را مخفيانه شروع مي کند: شروع آلوده شدن به اين بدافزارها از هر راهي ممکن است. مثلا يک ايميل آلوده، يک سايت مشکل‌دار، يا يک فلش ويروسي و ... مي‌تواند نقطه شروع آلودگي به اين بدافزارها باشد. بدافزار بلافاصله کار خودش را با غيرفعال کردن مکانيزم پشتيبانگيري ويندوز شروع کرده و سپس يکي يکي فايل‌هاي مهم شما (از عکس‌هاي خاطرات سفر قبلي‌تان گرفته تا آخرين نسخه مقاله‌اي که در حال تهيه آن بوديد) را رمز مي‌کند. هنگاميکه اين کار به خوبي انجام شد و فايلي باقي نماند، تازه آن وقت است که يک صفحه بزرگ ظاهر شده و به شما اعلام مي‌کند که يا پول درخواست شده را پرداخت مي‌کنيد و فايل‌هاي شما رمزگشايي مي‌شوند و يا ديگر بايد با فايل‌هاي خود خداحافظي کنيد.

سال‌هاست که اين بدافزارها وجود داشته‌اند، ولي پيشرفت‌هاي حاصل شده در الگوريتم‌هاي رمزنگاري، شبکه‌هاي ناشناس (مانند TOR) و واحدهاي پول ناشناس مانند بيت‌کوين که ردگيري پول را دشوار و غيرممکن مي‌کنند، باعث شده است که مقابله با اين بدافزارها هر روز سخت‌تر و سخت‌تر شود، به نحويکه اگر يک بدافزار از الگوريتم‌هاي استاندارد استفاده کرده و خطايي در پياده‌سازي خود نداشته باشد، ممکن است بازگرداندن اطلاعات بدون پرداخت پول (يا استفاده از داده‌هاي پشتيبان قديمي) غير ممکن باشد. همين نکته و ميزان درآمد بالاي هکرها از اين راه، باعث رشد اين شيوه باجگيري در سال‌هاي اخير شده است.

هدف از مسابقه جاري که با همکاري انجمن رمز ايران و تيم ضدويروس پادويش طراحي شده است، جلب توجه جامعه علمي به اين مبحث مبتلابه جامعه و آشنايي با عملکرد اين بدافزارها، و در نهايت جستجوي راه‌هايي براي مقابله با آنها است. بدافزارهايي که خواه ناخواه پيوند نامبارکي با علم رمزشناسي پيدا کرده‌اند.

شرکت‌کنندگان در اين مسابقه در چند مرحله با نمونه‌هايي از بدافزارهاي باجگير مواجه شده و بايد راهي براي بازگرداندن اطلاعات قرباني بدون پرداخت باج و سود رساندن به باجگيرها پيدا کنند. هر مرحله با مرحله قبل کاملا متفاوت بوده و روش حل خلاقانه خاص خود را دارد. همچنين سعي شده است که حتي شرکت‌کنندگاني که با دانش مهندسي معکوس بدافزار آشنا نيستند نيز بتوانند از اين مسابقات نهايت استفاده را ببرند، هر چند در مراحل آخر آشنايي با اين دانش بسيار راهگشا خواهد بود.

مسابقه بصورت offline بوده و از تاريخ 9 شهريور شروع شده و در روز 16 شهريور پايان مي يابد. به برندگان مسابقه در اختتاميه کنفرانس جوايزي اهدا خواهد شد. اميدواريم برگزاري اين مسابقات علاوه بر ايجاد شور و انگيزه در جامعه جوان علمي، باعث توجه بيشتري به اين مقوله مهم در آينده شود.

نحوه شرکت در مسابقه و دريافت سوال مرحله اول:

ايميل آغاز مسابقه iscisc2015@amnpardaz.com است که از ساعت دوازده امشب به وقت تهران فعال مي‌شود و اگر يک ايميل خالي به اين آدرس ارسال شود، متن مرحله اول همراه با فايل‌هاي مربوطه براي افراد شرکت کننده ارسال خواهد شد.

براي شرکت در مسابقه و دريافت سوال اولين مرحله مسابقه، کافيست - پس از شروع مسابقه - يک ايميل خالي به آدرس iscisc2015@amnpardaz.comارسال کنيد.

شروع مسابقه راس ساعت 00:01 بامداد روز ۹ شهريور ۹۴ (به وقت تهران) خواهد بود و فقط به ايميل‌هايي که پس از اين ساعت ارسال شوند سوال مسابقه ارسال خواهد شد.

لازم به ذکر است که شرکت کنندگان مي‌بايست در طول مسابقات از يک ايميل براي ارسال پاسخ‌ها استفاده کنند و ايميل خود را تغيير ندهند.

ورود به سيستم


 ارسال مجدد ایمیل تایید؟

 آيا کلمه عبور خود را فراموش کرده ايد؟

 کاربر جدید هستید؟ ثبت نام کنید.

©2011 Ferdowsi University Of Mashhad.